پیام وحید زمانی حموله به مناسبت فرا رسیدن ۵ خرداد روز اکتشاف نفت در مسجدسلیمان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مسجدسلیمان به مناسبت فرا رسیدن ۵ خرداد ماه، سالروز یکصد و دهمین سال اکتشاف نفت در مسجدسلیمان، پیامی را صادر نمودند که به شرح ذیل می باشد: بنام خدا پنجم خرداد ماه سالروز اولین فوران نفت در ایران و خاورمیانه است. حدود ۱۱۰ سال پیش در چنین […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مسجدسلیمان به مناسبت فرا رسیدن ۵ خرداد ماه، سالروز یکصد و دهمین سال اکتشاف نفت در مسجدسلیمان، پیامی را صادر نمودند که به شرح ذیل می باشد:

بنام خدا

پنجم خرداد ماه سالروز اولین فوران نفت در ایران و خاورمیانه است. حدود ۱۱۰ سال پیش در چنین روزی، فوران نفت از چاه شماره یک مسجد سلیمان آغاز شد.

پنجم خرداد ۱۲۸۷ روزی سرنوشت ساز برای مردم ایران و خاورمیانه

“در ساعت ۴ صبح پنجم خرداد ۱۲۸۷، سرانجام پس از یک سال تلاش بی وقفه و حفر چاه در نقاط مختلف ایران از جمله “چیا سرخ” کرمانشاه (۸ نوامبر ۱۹۰۲) و چاه های شماره یک و دو شاردین و سرانجام حفاری چاه شماره یک مسجد سلیمان در منطقه نفتون که در ۲۲ ژانویه ۱۹۰۸ آغاز و در ۲۶ماه مه ۱۹۰۸ برابر با پنجم خرداد ۱۲۸۷ هجری شمسی به فوران نفت در ساعت ۴صبح از عمق ۱۱۸۰ فوتی زمین انجامید، برای اولین بار در ایران و خاورمیانه، نفت کشف و استخراج شد.”

اما فوران نفت چندان بدون مقدمه هم نبود: “از ۱۰ روز قبل یعنی ۲۵ اردیبهشت ۱۲۸۷ بوی گاز استشمام شد. بوی گاز بی نهایت زننده بود و یک لحظه فضا از بوی آن پر شد. هنوز آسمان تاریک بود و ستارگان می درخشیدند. نفت با صدایی مهیب و با شکوهی خاص با ارتفاع یک صد فوت فواره می زد. به سرعت گودالی عمیق و بزرگ کنده شد تا نفت چاه دیوانه در آن جا داده شود.”

رینولدز استرالیایی که به عنوان سرمهندس برای ویلیام ناکس دارسی کار می کرد، موفقیت خود را مدیون چند خصیصه بود، از جمله تسلط به زمین شناسی، آشنایی با زبان فارسی که سبب شده بود ارتباط خوبی با محلی ها پیدا کند و بالاخره مهارت در سوارکاری، که در نبود امکانات حمل و نقل و سختی مسیر، به او کمک می کرد. 

“ژرژ برنالد رینولدز استرالیایی بود و تحصیلات خود را در رشته نفت از کالج مهندسی هندوستان به پایان رسانیده و در حقیقت زمین شناسی را نزد خود فراگرفته بود. او سوارکاری ماهر و به زبان فارسی آشنا بود و با زیردستان خود رفتاری شایسته داشت.”

“کشف نفت منشاء خدمات ارزنده بسیاری بود. آغاز استفاده از حمل و نقل موتوری، اولین دستگاه مولد برق، طرح ریزی اولین خط لوله حمل و جمع آوری نفت، اقدام برای واگذاری آبادان جهت ساخت پالایشگاه، ایجاد جاده از دارخزینه به مسجد سلیمان و احداث اولین محل سکونت نفتی ها در مسجد سلیمان و ..”

بدون شک حفظ و حراست از تاریخ و دستاوردهای یک ملت وظیفه ای است که هر یک از ما به سهم خویش بر عهده داریم.

وحید زمانی حموله خادم مردم در پنجمین دوره شورای اسلامی شهرستان