حمزه نجف پور عضو شورای اسلامی شهر مسجدسلیمان: امیدواریم تا پایان سال ۹۸ شاهد ابلاغ طرح جامع و تفضیلی باشیم

یکی از مسائلی که در چند سال اخیر نقل همه محافل عمومی و خصوصی شهر مسجدسلیمان بود ، بحث طرح جامع توسعه شهری بود که در سال ۸۵ توسط شورای عالی شهرسازی و معماری کشور تصویب شد و مقرر شد از سال ۸۷ طرح تفصیلی آن نیز که به بررسی طرح جامع می پردازد بررسی […]

یکی از مسائلی که در چند سال اخیر نقل همه محافل عمومی و خصوصی شهر مسجدسلیمان بود ، بحث طرح جامع توسعه شهری بود که در سال ۸۵ توسط شورای عالی شهرسازی و معماری کشور تصویب شد و مقرر شد از سال ۸۷ طرح تفصیلی آن نیز که به بررسی طرح جامع می پردازد بررسی ، تصویب و جهت اجرا ابلاغ گردد ، اما اکنون بیش از یک دهه از تصویب طرح جامع شهرنشینی گذشته و هیچگونه طرح یا سندی به شهرداری و مسکن شهرسازی مسجدسلیمان ابلاغ نشده است .
با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از این مصوبه گذشته است و بسیاری از ساخت و سازهای شخصی و توسعه معابر همچنان بلاتکلیف مانده است ، اخرین اخبار و اطلاعات از وضعیت طرح جامع شهرنشینی را از آقای مهندس حمزه نجف پور یکی از اعضای شورای شهر جویا شدیم که در ادامه به اطلاع شما همشهریان محترم می رسانم .

سوال خبرنگار : آقای مهندس نجف پور با توجه به اینکه مدت بسیار زیادی از تصویب طرح جامع توسعه شهری گذشته است اما همچنان این طرح در بلاتکلیفی به سر میبرد لطفا در خصوص وضعیت این طرح جامع توضیح بفرمایید؟

پاسخ : سلام و عرض ادب خدمت همه شهروندان فهیم و صبور مسجدسلیمان که همواره با دعای خیر خویش نسبت به بنده و همکارانم لطف داشته اند و اینجانب را شرمنده محبت خود نمودند .
در خصوص طرح جامع ابتدا اجازه بدهید اطلاعات اولیه از این طرح خدمت شما عرض کنم .
طرح جامع در سال ۸۵ در شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب و مطالعات و بررسی های فنی و جزئیات آن در طرح تفضیلی از سال ۸۷ صورت گرفت .
در بررسی جزئیات این طرح با چالش حرایم چاههای نفت مواجه شد که در مجموع دوسوم از طرح جامع مربوط به حرایم چاههای شرکت نفت بود.
با نامه نگاریهایی که صورت گرفت مقررشد شرکت نفت حرایم مربوط به چاههای خود را مشخص و اعلام کند تا علاوه بر رفع مزاحمت برای ساخت و سازها ، امکان توسعه معابر عمومی نیز فراهم گردد.

به علت عدم پیگیری مکرر توسط مسئولین وقت این چالش تا سال ۹۴ ادامه داشت . در سال ۹۴ پس از اینکه این حرایم و نواحی چاههای نفت به مسکن و شهرسازی اعلام شد ، چالش جدیدی به وجود آمد . نظر به اینکه در این مدت ۹ سال ساخت و سازهایی مجاز و غیر مجاز در حرایم چاههای نفت صورت گرفته شد لذا می بایست نقشه برداری هوایی برای تهیه اطلاعات بروز شده صورت گیرد.

در سال ۹۴ سازمان جغرافیایی ارتش با ایجاد تفاهم نامه با سازمان مسکن و شهرسازی ملزم به اجرای عکس برداری هوایی از چند شهر از جمله مسجدسلیمان شد. که باتوجه به عدم واریز مطالبات سازمان جغرافیایی ارتش عکس برداری از شهر مسجدسلیمان صورت نگرفت و این در حالی بود که درشهر مردم به ساخت و ساز مجاز و غیر مجاز خود ادامه میدادند .

در سال ۹۷ با پیگیری های مکرر اینجانب و با همکاری مدیریت محترم سازمان برنامه و بودجه استان جناب دکتر حاجتی و معاونت محترم شهرسازی استان جناب دکتر طباطبایی ، ریاست محترم مسکن و شهرسازی مسجدسلیمان جناب مهندس کریمی نژاد ، مشاورین طرح شرکت واسپور ، نماینده شهر جناب مهندس ظاهری و امام جمعه دلسوز شهر حاج آقا امینی و شهردار محترم جناب مهندس سلیمانی مقررشد که اعتبارات لازم جهت این عکس برداری هوایی به مسکن و شهرسازی ابلاغ و درنهایت پرداخت به سازمان جغرافیایی ارتش صورت گیرد . یکی از برنامه های اینجانب در زمان ورود به شورا پیگیری همین طرح جامع بود که به لطف خداوند متعال در اسفند ۹۷ ، توسط سازمان جغرافیایی ارتش ، عکسبرداری هوایی به اتمام رسید.

سوال خبرنگار : اقای مهندس نجف پور باتوجه به اینکه از ابلاغ طرح جامع خیلی گذشته و نظر به اینکه این طرح هنوز در مرحله بررسی جزئیات قرار دارد ادامه وضعیت این طرح جامع و طرح تفضیلی باتوجه به ساخت و سازهایی که در حرایم چاهها بدون تبعیت از اسناد بالادستی صورت گرفته است چگونه خواهد بود؟

پاسخ : خیلی از حرایم چاهها محدود شده اند و با توجه به ساخت و سازهایی که به دلیل تعلل در ابلاغ طرح جامع صورت گرفت ، مشمول بررسی مجدد خواهند شد و ساخت و ساز های غیر مجاز طبق طرح باید اصلاح گردد که در صدد هستیم با برگزاری جلسات مشترک با کلیه ادارات و سازمانهای مربوطه ، ابتدا همه نقشه ها با کمک مشاور طرح بروز رسانی نماییم ضمن اینکه تقاضا میکنم کلیه ادارات و سازمانها مکاتبات در این خصوص را بدون وقفه پاسخ دهند ،دفتر فنی شهرداری کلیه درخواستهای مشاور را در سریعترین زمان ممکن پاسخ دهد تا انشاله تا پایان سال ۹۸ شاهد ابلاغ طرح جامع و طرح تفضیلی باشیم و سپس به بررسی راهکاری برای ساخت و سازهایی که با طرح مغایرت دارند و بازنگری اساسی در طرح جامع و محدوده شهر ، خواهیم پرداخت.

خبرنگار : ممنون از شما که در این مصاحبه شرکت نمودید در پایان اگر سخنی دارید بفرمایید.

پاسخ : لازم می دانم از زحمات و تلاش های برادر خوبم حاج علی فردی پور از فرزندان نیک شهرمان بابت پیگیری و همکاری های مکرر تشکر ویژه کنم و تشکر از شما و اصحاب رسانه که مطالبه گر حقوق مردم هستند و در انتها از همه مسئولین مرتبط تقاضا میکنم همکاری ومساعدت لازم را در این خصوص مبذول فرمایند.